Tänapäeval võib igaüks krüptorahast midagi kuulda ning täna on internetis ka palju infot selle digitaalraha alaliigi kohta. Krüptovaluutat kasutatakse peamiselt välismaal ning praegu see tekitab veel rohkem huvi ka Eestis. Kuid mis see on ja siis mida inimesed sellest teavad?

Krüptoraha

Krüptoraha on hiljuti leiutatud digitaalse valuuta alaliik. Kuna see on täiesti digitaalne raha, seda võib hankida, osta või kasutada ainult internetis. See on teatud määral mugav ja kiir maksevõimalus, mis lisaks ka kujutab endast muude e-makseviiside alternatiivi.

Mis on krüptoraha?

See kujutab endast virtuaalset valuutavahendit. Krüptoraha ei ole füüsilisel kandjal kasutatav raha, aga see on ka peetakse valuutana, millega võib maksta toodete või muude asjade ostmise eest. Peamiseks  krüptorahaliigiks on ikka Bitcoin.

Krüptoraha tööpõhimõtted

Krüptoraha on detsentraliseeritud. Mida see tähendab? Tähendab, et krüptovaluutat omava isiku ei ole võimalik kuidagi kontrolliga. Krüptoraha võtmepunkt kujutab endast avalikult nähtavat ülevaadet, mida annab kogu teavet mistahes virtuaalvõrgustikus sooritatud tehingust. Igal kontol olev jääk on avalikult nähtav ja igaüks võib seda näha. Võib isegi öelda, et kontod on läbipaistvad. Ainult omanikkude isiklikud andmed jäävad peidetuks ja siis igaüks võib näha ainult tehingu sooritavate saatja ja saaja võtmeid. Iga võti viidab tehinguosaleja krüptorahakoti andmetele ja seal olevale kontoseisule. Lisaks, kasutatakse ka kinnitamiseks kasutatavaid mitteavakud privaatvõtmeid.  Krüptoraha põhineb krüpteerimise printsiibil.    

Krüptoraha kasutamise eelised ja puudused

Krüptoraha on privaatne valuutavahend, mis on kättesaadav igaühele, kellel on juurdepääs internetile. Mõned inimesed arvavad, et krüptorahal on rohkem eelisi kui puudusi, aga teistel on negatiivsed arvamused. Siis millised on peamised krüptoraha eelised ja puudused?

Eelisteks võib tuua:

 • Privaatne tehingute sooritamisprotsess
 • Krüptoraha kasutamine ei too kasutajate mingeid probleeme kuna see on täiesti seadusega kooskõlas
 • Krüptovaluutaga maksmise puhul on tasu suhteliselt väike
 • Absoluutselt erinevad inimesed võivad krüptoraha kaevandamisega mõne tulu  teenida
 • Krüptovaluutat võib investeerida ja see võib olla suhteliselt tulukas
 • Krüptoraha kujutab endast mugavat makseviisi, mis sobib kasutamiseks absoluutselt erinevate tehingutes
 • Detsentraliseerimine teeb selle digivaluuta iseseisvaks 
 • Krüptoraha ei sõltu füüsiliste valuutakurssidest
 • Kuna krüptorahaga maksmine toimub kiiresti, on see teatud määral piisavalt turvaline 

Puudusteks võib tuua:

 • Krüptorahaga seotud petturite aktiivsus
 • Krüptovaluutat saab kasutada mitte kõikjal, vaid piiratud kohtades
 • Krüptorahal on suurel määral varieeruv väärtus
 • Kaevandamisprotsessi teostamine vajab palju tehnilisi ressursse, seega on see tulukas vaid nendele, kellel on väga võimsad arvutiseadmed kasutusel 
 • Ebakorrektse tehingu korral võib ka makstud krüptoraha kaotada

Millised on peamised internetis kasutatavad krüptorahad?

Ülespool oli juba räägitud sellest, et 2009 aastal esitletud Bitcoin pani alguse krüptoraha kasutamisele kogu maailmas. See oli krüptoraha kasutamise algpunkt, kuid nüüd on kasutamises lisaks ka teised krüptorahaliigid nagunäiteks:

Litecoin või Ripple. Siis võib kaevandada ja kasutada mitte ainult Bitcoine, kuid ka palju muid krüptorahasid, mille kohta rohkem üksikasju saab leida ka siit: https://www.coinario.com.

Rohkem Monefit reklaam

Hodnocení kategorie 4.5
Krüptoraha: 4.2/5 kellelt 27 häält
10000
Laenusumma 500 € - 10 000 €
Protsent 18 %
Laenuperiood 1 – 7 aastat
100000
Laenusumma 3 000 € - 100 000 €
Protsent 9 %
Laenuperiood 3 – 180 kuud